Skriv ut
 

Umag

Umag

Fakta ort

Huvudstad Nej
Folkmängd 87
Yta (km2) 13 000

Film

En liten stad nära Italien.

Endast ett par mil från den Italienska gränsen på en smal halvö ligger Umag vars invånare livnär sig på i huvudsak turism och vinodling. Även denna lilla stad härrör från Romarriket och har senare styrts av bysantiner, venetianer med flera. I de gamla delarna finns en del äldre kyrkor. Och i detta område samt vid hamnen hittar man restauranger och barer. Hotellen, samt tillhörande strand- och badliv, ligger en bit utanför staden.

ATP-turneringen (tennis) Croatia Open går här varje sommar. Boka biljetter här.

Den som flyger kan med fördel ta sig till Italienska Trieste som endast ligger 4 mil från Umag. Venedig, tvärs över vattnet, är ett annat alternativ.

Vad besökare tyckte

Det finns inga recensioner skrivna av besökare för denna post - SKRIV EN!

 
 
Betyg (Högre är bättre)
Sevärdheter *
 
Kulturellt utbud*
 
Barnvänligt*
 
Kommunikationer*
 
Uteliv*
 
Rest. & caféer*
 
Arkitektur & landskap*
 
Valuta för pengarna*
 
Recension
    Skriv in säkerhetskod
 
 
Powered by JReviews
Vi anstränger oss för att hålla informationen på Resoteket.se uppdaterad. Men viss fakta kan vara föråldrad och inkorrekt och vi tar inte ansvar för eventuella felaktigheter och konsekvenserna av dessa.

Hitta ett resmål

Charterresor Kroatien

Bland recensionerna

Sousse
Användarbetyg
 
3.0
Recenserad av Siv
Kuba
Användarbetyg
 
3.1
Recenserad av Lotta
Colosseum
Användarbetyg
 
5.0
Recenserad av Richard
Luxor
Användarbetyg
 
3.9
Recenserad av Anders