Skriv ut
 

Malaga

Malaga

Fakta ort

Huvudstad Nej
Folkmängd 566 000
Yta (km2) 395

Film

I centrum av den spanska solkusten ligger en stad som garanterar sol de flesta av årets dagar.



Malaga ligger längs Costa del Sol i Spanien, solkusten som sträcker sig från Nerja i öst till Manilva i väst. Malaga är själva centrumet i området och en stad som många turister utgår ifrån. De närliggande städerna Seville, Granada och Jaén nås enkelt från staden med buss och tåg.


Malaga har över 300 soldagar per år, vilket naturligtvis bidrar till att staden är ett mycket populärt turistresemål. Det var här som den världsberömde konstnären Picasso föddes, vilket märks inte minst på mängden av museer och konstgallerier. Malaga har även breda boulevarder, svajande palmträd, ett häftigt nattliv och många bra restauranger med mat från havet. Turismen är den största inkomstkällan i staden.


Malaga city har över en halv miljon invånare, medan Malaga som provins har runt 1,5 miljoner. Många kungariken har härskat över området, som romarna, araberna och de kristna. Detta är tydligt speciellt när det kommer till arkitektur och rester av monument och gamla ruiner.




Pablo Picasso är den mest berömda personen från Malaga och han föddes 1881 i ett hus precis i närheten av Museo Picasso. Här finns över 200 av hans verk i ett tjusigt palats daterat till 1500-talet. Museum of Fine Arts ligger i sin tur i det gamla palatset de la Aduana. Här hittar du målningar, skulpturer, möbler och keramik från gotisk tid, renässansen och barocken. Kända konstnärer är bland annat Ribera och Pedro Mena. Ett annat välbesökt museum är Bullfightin Museum, som visar föremål relaterade till tjurfäktning och historien kring sporten.

En annan berömd byggnad är Malagas katedral som byggdes mellan 1500 och 1700. Än idag är den inte färdig, men är ändå en imponerande byggnad. Eftersom den byggdes under så lång tid har den inspirerats av flera arkitekturstilar.


Kyrkan Sagrario hittar du strax bredvid katedralen. Kyrkan är byggd på ruinerna av en stor arabisk moské under 1400-talet och är av gotisk stil. Inne i kyrkan finns ett vackert altare byggt av Juan de Balmaseda. I samma område hittar du också Palace Episcopal, som är biskopens palats. Palatset är ett typexempel på Malagas arkitekturstil under 1700-talet. Idag ligger Museum Diocesano i byggnaden.
En annan populär kyrka är den som Picasso döptes i, Santiago. Kyrkan påbörjades redan 1490. Det är dock bara dörren som finns kvar från den tiden. Tornet Mudejar bör du inte missa, samt altaret från 1700-talet.


Palace Marques de Valdeflores byggdes under 1700-talet. Här får du en inblick i hur det exklusiva livet i Malaga var under denna tid. Väggarna är dekorerade med arabisk mosaik och inuti byggnaden hittar du en häftig trappa och en balustrad, båda tillverkade av marmor. Militärfortet Alcazaba finns kvar sedan det arabiska kungadömet härskade. Innanför murarna hittar du palatset Gibralfaro med en fantastisk utsikt och en vacker trädgård. Här ligger också en romersk amfiteater som uppfördes redan på 100-talet och som nyligen renoverats. Teatern upptäcktes inte förrän 1951.


Jardin Botanico är en vacker trädgård med över 500 olika tropiska växter fördelat över 30 000 kvm. Trädgården grundades av paret Amalia Heredia och Jorge Loring på 1800-talet.


De enda gångerna som du kan behöva buss eller taxi i Malaga är när du ska ta dig till tågstationen som ligger runt 20 minuters promenad från centrum. Det kan också behövas om du ska till stränderna El Palo eller Pedragalejo. Det finns över 30 olika busslinjer att välja mellan som täcker hela staden. I tillägg finns nattbussar. Bussnätet drivs av Autobuses Urbanos EMT. Du hittar kartor och linjer på deras hemsida.


De mest pålitliga taxi-bolagen är Agrupación Local y Provincial, Unitaxi och Unión Sociedad Cooperativa Andaluza. Det går också att hyra bil, även om det inte är nödvändigt så länge du ska röra dig inom Malaga stad. Ska du utanför staden hittar du dock biluthyrningsfirmor vid tågstationen, flygplatsen och i centrumkärnan. Lämna aldrig värdefulla saker i bilen och se till att parkera på säkra ställen.


Om du vill pröva på ett arabiskt bad, bör du bege dig till de judiska kvarteren i Malaga. Här kan du pröva El Hammam Special Massage till priser från ett par hundralappar.

Tivoli World är en temapark med många roliga åkattraktioner, även för små barn. Dagligen pågår också olika shower som andalusisk flamenco, vilda västern-föreställningar och utomhusteater med livemusik, ballett och barnföreställningar. Malagas akvarium är en annan populär turistattraktion. Här hittar du mängder av olika vattendjur, samt annat som hör havet till som skepp och fiskeredskap.


Stranden är naturligtvis ett populärt tillhåll för både turister och lokalbor och den är en naturlig mötesplats. I Malaga stad finns 16 olika att välja mellan, som exempelvis Huelin och Guadalmar. Här kan du prova på olika vattensporter som jetski, surfning, dykning, men också andra sporter som hästridning och beachvolley. För den golfintresserade är området kring Malaga rena paradiset. Här ligger flera golfbanor av världsklass och man pratar ibland om regionen som ”Costa del Golf”.


Shopping i Malaga är billigt och det finns mycket att välja på. Populärast är den spanska varuhuskedjan El Corte Ingles. Det finns också många mindre butiker i centrumkärnan, en loppmarknad bredvid Rosaleda stadion och flera outlets i de sydvästra delarna av staden, som Plaza Mayor i San Julian. Om du åker till grannstaden Puerto Banus hittar du flera lyxiga butiker av högre kvalité och i anslutande Marbella finns ett antal större shoppingvaruhus att välja mellan.


Malaga är precis som de andra städerna längs Costa del Sol känt för sitt vilda nattliv. De flesta barerna och uteställena hittar du i den gamla delen av staden, mellan Calle Alamos, Plaza Uncibay och Calle Granada. Nattklubbarna är kända för att ha ett varierande utbud av musik, allt från techno till pop och rock. Du hittar också många bra tapasbarer att äta på innan natten börjar. Den äldsta tapasbaren är Antigua Casa de la Guardia i centrala staden. Söker du ett lite lugnare uteliv rekommenderas områdena La Malagueta, Paseo de Sancha och Limonar där ställena bjuder in till långa trevliga samtal och levande musik.


När det gäller teater är Teatro Cervantes den viktigaste i staden. Här har bland annat världskände skådespelaren Antonio Banderas vuxit upp och han besöker fortfarande teatern då och då.





Malaga.us

Malaga info

Vad besökare tyckte

Det finns inga recensioner skrivna av besökare för denna post - SKRIV EN!

 
 
Betyg (Högre är bättre)
Sevärdheter *
 
Kulturellt utbud*
 
Barnvänligt*
 
Kommunikationer*
 
Uteliv*
 
Rest. & caféer*
 
Arkitektur & landskap*
 
Valuta för pengarna*
 
Recension
    Skriv in säkerhetskod
 
 
Powered by JReviews
Vi anstränger oss för att hålla informationen på Resoteket.se uppdaterad. Men viss fakta kan vara föråldrad och inkorrekt och vi tar inte ansvar för eventuella felaktigheter och konsekvenserna av dessa.

Hitta ett resmål

Charterresor Spanien

Bland recensionerna

Alanya
Användarbetyg
 
5.0
Recenserad av ulrika
Berlinmuren
Användarbetyg
 
1.0
Recenserad av ryjrjy
Eiffeltornet
Användarbetyg
 
5.0
Recenserad av HelenaN
La Gomera
Användarbetyg
 
2.6
Recenserad av Jenny Svedbro