Kas är liten semesterort som ännu är relativt oupptäckt bland de stora (utländska) massorna.
I stadens smala och mestadels bilfria gränder kan man handla turkiska mattor, kläder, teer med mera. Restaurang- och nattlivet är koncentrerat till det lilla torget nere vid hamnen. Vattnet är mycket klart och färgskiftande och dessutom svalare än på andra håll längs kusten. I själva staden är det klippbad som gäller men vill man ha sand så kan man bege sig västerut till Kaputasstranden på 20-minuters resväg.
En timmes resväg är det till stranden Patara som anses vara en av Turkiets bästa stränder. Den utflyktssugne kan med fördel ta en kort båttur ut till den grekiska ön Kastelorizo eller till den närliggande och mycket vackra antika staden Kekova som delvis ligger under vatten vid en ö utanför byn Simena. Här finns också goda möjligheter att dyka.
Till Kas kan man ta sig från Dalaman-flygplatsen eller Antalyas flygplats. Båda ligger på knappt 20 mils avstånd. Snabbast är sedan att ta taxi men det går också bussar (som dock gör stopp på vägen).




