Skriv ut
 

Cai Be

Cai Be

Fakta ort

Huvudstad Nej
Folkmängd 291 000
Yta (km2) 162

Film

En ort i Mekongdeltat känt för sin flytande marknad.

I Cai Be möter man en av Mekongdeltat flodarmar, Tien Giang eller det övre Mekong. Här kan man ta en flodbåt för  vidare färd på de mindre kanalerna. Under hela Vietnams historia  har olika slag av farkoster varit deltafolkets enda möjlighet till framkomlighet.  Flodarmarnas varierande vattennivåer  har omöjliggjort ett stabilt vägnät.
I deltat finns flera öar kända för sina  fruktodlingar med bland annat "longan" - drakögonfrukten,  som framförallt går på export till Kina. Här är även en enorm  produktion av lokalt  godis, torkade frukter, poppat ris, sötade kokosflarn och riskakor. Listan på godsaker kan göras oändlig.

Passa på att gå i land för att beskåda den lokala tillverkningen av bland annat rispapper och alla dessa sötsaker. Båtresan fortsätter och man passerar gamla franska kolonialhus och kyrkor. Från Vinh Long kan man resa vidare till Can Tho.

Vad besökare tyckte

Det finns inga recensioner skrivna av besökare för denna post - SKRIV EN!

 
 
Betyg (Högre är bättre)
Sevärdheter *
 
Kulturellt utbud*
 
Barnvänligt*
 
Kommunikationer*
 
Uteliv*
 
Rest. & caféer*
 
Arkitektur & landskap*
 
Valuta för pengarna*
 
Recension
    Skriv in säkerhetskod
 
 
Powered by JReviews
Vi anstränger oss för att hålla informationen på Resoteket.se uppdaterad. Men viss fakta kan vara föråldrad och inkorrekt och vi tar inte ansvar för eventuella felaktigheter och konsekvenserna av dessa.

Hitta ett resmål

Charterresor Vietnam

Bland recensionerna

La Gomera
Användarbetyg
 
2.6
Recenserad av Jenny Svedbro
Florens
Användarbetyg
 
3.8
Recenserad av Erika Kamsvåg
Essaouira
Användarbetyg
 
3.8
Recenserad av Sinka Pärvi
München
Användarbetyg
 
3.6
Recenserad av Dilba